Rozwój pracowników - unikatowe kompetencje/szkolenia
Najcenniejszym kapitałem Grupy KGHM są pracownicy. Doświadczenie i zaangażowanie naszej kadry jest kluczem w rozwoju wszystkich obszarów naszego modelu biznesowego - buduje globalne znaczenie przedsiębiorstwa i sprawia, że tworzymy zintegrowaną, otwartą na przyszłość organizację.
Bezpieczeństwo, współdziałanie, zorientowanie na wyniki, odpowiedzialność i odwaga naszych pracowników przekładają się na wyniki i pozycję całej Grupy. Potrafimy zapewnić im optymalne środowisko pracy i stale inwestujemy w rozwój zawodowy pracowników oraz dobrą atmosferę w naszych zakładach. Jesteśmy dumni z budowania długofalowej relacji z praco- wnikami, która znajduje odzwierciedlenie w wysokiej przeciętnej długości zatrudnienia.
Pozyskujemy najlepszych ekspertów i specjalistów oraz korzystamy z wiedzy i kompetencji doświad- czonych pracowników. Dzielimy się wiedzą i pomysłowością, stawiając w codziennej pracy na zaangażowanie oraz uczciwość. Konsekwencją takiego podejścia jest efektywność, osiągnięcia spółki oraz nasza pozycja rynkowa.
Chcemy utrzymać i doskonalić nasz kapitał ludzki i związany z nim kapitał intelektualny. W naszych działaniach uwzględniamy misję, wizję i Strategię Spółki oraz długofalowe plany.
Wybrane przykłady polityki kadrowej KGHM Polska Miedź S.A.:
- Podniesienie kwalifikacji i zmiana struktury wykształcenia pracowników spółki, poprzez dofinansowania do studiów wyższych i podyplomowych.
- Zapewnienie realizacji wymagań określonych w przepisach, poprzez udział pracowników w okresowych szkoleniach bhp, szkoleniach i egzaminach uprawniających do objęcia stanowisk, na których wykonuje się czynności specjalistyczne w podziemnych zakładach górniczych oraz innych stanowisk występujących w spółce.
- Podnoszenie kompetencji pracowników poprzez organizację szkoleń i innych aktywności rozwojowych, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności menedżerskich, interpersonalnych oraz szkoleń dotyczących zarządzania procesowego.
Oferujemy naszym pracownikom możliwość doskonalenia kwalifikacji w kontekście przewidywanych zmian organizacyjnych i technologicznych. Zapewniamy uczestnictwo w szkoleniach, kursach, konferencjach, studiach i studiach podyplomowych. Aby podnieść skuteczność szkoleń, korzystamy z najnowszych technologii – w 2017 roku rozpoczęliśmy prace związane z uruchomieniem szkoleń z zakresu PBI na platformie e-learningowej.
DOBRA PRAKTYKA
W 2017 r. rozpoczęto prace nad systemem informatycznym w celu zarządzania praktykami, stażami oraz udostępnianiem materiałów do pisania prac dyplomowych w KGHM Polska Miedź S.A. Opracowano koncepcję biznesową i rozpoczęto pracę nad rozwiązaniami IT docelowego systemu e-Kariera, który dostępny będzie dla użytkowników z poziomu Intranetu KGHM Polska Miedź S.A. oraz przez stronę www.kghm.com dla osób aplikujących z zewnątrz.
System e-Kariera składać się będzie z 4 modułów:
- moduł e-Rekrutacja (już istnieje)
- moduł e-Praktyki moduł e-Staże
- moduł e-Pracedyplomowe
Zakończenie prac przewidziane jest w I połowie 2018 r.
Programy szkoleń zawsze dostosowane są do celów biznesowych. Starannie badamy potrzeby rozwojowe naszych pracowników. Są one systemowo raz do roku zbierane i stanowią podstawę budowy planu szkoleń oraz kalkulacji środków potrzebnych na jego realizację. Dostępność do działań rozwojowych nie jest ograniczana ze względu na takie kryteria jak wiek czy płeć.
Liczba pracowników biorących udział w pojedynczym zdarzeniu szkoleniowym wyniosła w 2017 r. 28 387, z czego na stanowiskach robotniczych 19 442.
Wybrane programy rozwojowe dla pracowników – najważniejsze liczby
Podczas spotkań mieli okazję zapoznać się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi i organizacyjnymi, a także wymienić doświadczenia związane z efektywnością, poprawą wydajności produkcji, zarządzaniem kapitałem ludzkim oraz innowacyjnością. Pracownicy spółki uczestniczyli też w organizowanych cyklicznie konferencjach - m.in. Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Szkoła Eksploatacji Podziemnej.
Kontynuujemy współpracę z największymi polskimi uczelniami w zakresie tworzenia kierunków dopasowanych do specyficznych potrzeb KGHM.
Wzmocnienie umiejętności językowych jest ważnym elementem realizacji planu współpracy i wymiany rozwiązań pomiędzy spółkami polskimi oraz zagranicznymi, wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej.
w oparciu o narzędzia: Eliminacja marnotrawstwa, 5S i świadomość marnotrawstwa oraz Total Productive Maintenance (TPM). Celem szkoleń było zapoznanie uczestników z metodologią oraz przełamanie barier związanych ze zmianą dotychczasowego sposobu organizacji pracy.
Celem szkolenia było podniesienie kwalifikacji pracowników, na których spoczywał obowiązek zamknięcia i rozliczenia roku 2017.
Cieszące się dużym zainteresowaniem wśród pracowników dwudniowe szkolenia były dostępne na trzech poziomach zaawansowania. Biegła obsługa MS Office przyczynia się do zwiększenia efektywności pracowników korzystających na co dzień z różnych aplikacji IT.
Realizacja programu wzmocniła umiejętności kierownicze i wpłynęła na zmianę postaw uczestników programu, przekładając się na zwiększenie efektywności produkcji, sprawność organizacji oraz poprawę relacji z pracownikami.
Rozumiemy, jak ważne dla funkcjonowania naszej spółki są kompetencje managerów. Prowadzimy ciągłe szkolenia zapewniające utrzymanie i dalszy rozwój ich kwalifikacji zawodowych. W szerokim zakresie pracownicy mogą korzystać z oferty konferencyjnej w kraju i za granicą, pozwalającej na śledzenie nowych trendów i rozwiązań stosowanych w biznesie. Wspierane jest także podnoszenie wykształcenia przez pracowników w ramach oferty szkół wyższych.
DOBRA PRAKTYKA
W 2017 r. uruchomiliśmy program Toolkit for Managers przeznaczony dla kadry zarządzającej. Aby w możliwie najlepszym stopniu dopasować tematykę szkoleń, rozpoczęliśmy proces dokładnej identyfikacji potrzeb rozwojowych w oparciu o jednolity model kompetencyjny.
Duża część oferowanych programów jest dedykowana rozwojowi managerskich „umiejętności miękkich” z zakresu komunikacji i współpracy. Stanowią one ważne uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji technicznych.